
Kamenje v mojih žepih / Rocks in My Pockets
V angleškem jeziku s slovenskimi podnapisi
Latvija ob koncu 20. let prejšnjega stoletja. Lepo, izobraženo dekle po imenu Anna se zaljubi v 30 let starejšega drznega podjetnika. S poroko pa pride hudo ljubosumje in podjetnik Anno skrije v gozd, daleč od drugih moških, kjer mu rodi osem otrok. Latvijo tedaj najprej hudo prizadene velika gospodarska kriza, potem utrpi vdore Sovjetov, nacistov, pa spet Sovjetov. A Anna je steber, ki kljubuje vsem preizkušnjam, vzgaja otroke in jih uči skrivnosti preživetja v gozdu. Toda nekaj je z njo hudo narobe.
Režija: Signe Baumane
Scenarij: Signe Baumane
Animacija: Signe Baumane
Montaža: Wendy Cong Zhao
Glasba: Kristian Sensini
Zvok: Weston Fonger
Glas: Signe Baumane
Producent: Signe Baumane
Koproducent: Sturgis Warner
Produkcija: Rock in My Pockets, Locomotive Productions
Distribucija: New Europe Film Sales
Leta pozneje mlada umetnica Signe vpraša očeta: »Kako je umrla moja babica?« Oče se odgovoru izmika. Enako njegovih sedem bratov in sester. Signe močno sumi, da je Anna storila samomor. Skozi družinske zgodbe so vselej pronicali namigi na duševno bolezen. Tudi Signe trpi zaradi depresije, z neuravnovešenostjo pa se spopadajo še tri njene sestrične. Bi utegnila biti med Anno in štirimi vnukinjami povezava?
Signe nas v kljubovanju stigmi, ki mnoge utiša, odpelje globoko pod površje svoje depresije, kjer se želi soočiti z družinskimi demoni. V nasprotju s sestričnami najde trdno oporo v animaciji in umetnosti.
Ustvarjanje filmov zame ni nadomestek za terapijo; ustvarjam jih zato, da ljudem ponudim svoj pogled na svet, da jih spodbudim k drugačnemu razmišljanju, da jih pritegnem v dialog, ob tem pa jih, upam, tudi zabavam. Zdaj znam bolje ubesediti, kakšni natančno so moji simptomi, saj Kamenje v mojih žepih obsega šest kamnov, od katerih vsak predstavlja enega od simptomov depresije, poimenovati pa sem jih morala sama. Ko me zdaj preveva neki občutek, rečem: Aha, danes me muči kamen strahu! Ob pripravah na ta film sem se brez dvoma začela bolj zavedati simptomov svoje depresije. V filmu nastopata dva fantazijska lika – bitje, ki živi v reki in predstavlja željo po smrti, in bitje, ki živi v gozdu in predstavlja željo po življenju. Svojih vsakodnevnih bojev nisem še nikoli izrazila tako preprosto – imam željo po življenju, in ta me varuje pred željo po smrti. Med njima poteka boj zame. Ko sem ti dve želji upodobila, sem bolje videla, katera prevladuje in kdaj. Želja po življenju iz dneva v dan zmaguje. Vsaj za zdaj.
- Signe Baumane
Nagrade (izbor):
- nagrada ekumenske žirije (posebna omemba), nagrada FIPRESCI, Filmski festival v Karlovih Varih, 2014
- najboljši animirani celovečerec, najboljši scenarij, najboljši režiser (animiranega celovečernega filma), Latvijski nacionalni filmski festival, 2014
- najboljši animirani celovečerni film, Animator, 2014
- najboljši celovečerec, Mednarodni filmski festival 2ANNAS, Riga, 2014